Informationsmöte
Under sensommaren 2026 kommer Miljösamverkan att bjuda in berörda fastighetsägare i Essunga till ett informationsmöte. Vid mötet går vi igenom syftet med uppföljningen, hur kontrollarbetet kommer att genomföras samt vilket underlag du som fastighetsägare kan behöva ta fram och skicka in inför handläggningen.
Mötet är frivilligt att delta i, men kan underlätta om du som fastighetsägare vill veta mer om hur processen går till. En inbjudan till mötet kommer att skickas ut till berörda fastighetsägare. Datum, tid och plats publiceras även här på Miljösamverkans webbplats när planeringen är klar.
Med på mötet är våra avloppshandläggare – för att du som fastighetsägare ska kunna få vägledning och ställa frågor direkt till sakkunniga på plats.
Vad innebär BDT - och varför är det viktigt?
BDT står för bad-, disk- och tvättvatten, alltså det vatten som kommer från dusch, handfat, diskho och andra ytor där du använder vatten i hushållet. Även om BDT inte innehåller toalettavfall är det fortfarande avloppsvatten som behöver tas om hand på ett säkert sätt.
Vid uppföljningen tittar vi därför även på hur BDT‑vattnet hanteras på fastigheten. Har du indraget vatten men saknar en godtagbar lösning för hur BDT leds bort kan det innebära att åtgärder behövs. Det kan handla om allt från att dokumentera en befintlig markbaserad anläggning, till att skicka in en anmälan om förbättringar eller visa att vatten inte längre leds ut i marken (t.ex. genom att ta bort rör och kranar).
Genom att redan nu se över hur BDT‑vattnet hanteras kan du underlätta både för dig själv och för handläggningen – och i vissa fall minska behovet av platsbesök under kontrollen 2027.
Olika typer av avlopplösningar - så här kan du göra
Här hittar du en kort sammanfattning av vad som gäller för olika avloppslösningar och vad du kan behöva skicka in till oss.
Ödehus
Har du ett ödehus, ett övergivet och kraftigt förfallet hus som stått tomt länge och som inte är beboligt:
- Skicka in foton som visar byggnadens skick, både ute och inne om det är säkert.
- Bilderna behöver visa att inget avloppsutsläpp sker.
Utedass eller torrtoa utan indraget vatten
Har du utedass eller torrtoa men inget vatten indraget?
- Visa hur latrin tas om hand, till exempel via latrinhämtning eller eget omhändertagande.
- Skicka foton som visar att det saknas disk- och duschmöjligheter inomhus.
Torrtoa med BDT inomhus
Gäller om du har diskho, vask eller dusch där BDT-vatten leds ut i marken.
– Ofta krävs en anmälan om åtgärder.
– Alternativt kan du visa att utsläpp inte längre sker, till exempel genom att:
- ta bort rör och kranar, eller
- ersätta avloppet med en hinklösning.
Skicka gärna foton som visar förändringarna.
Förbränningstoalett
Du som har förbränningstoalett ska anmäla den till Miljösamverkan och skicka in uppgifter om modell, funktion och placering. Även BDT-hanteringen måste redovisas.
WC och BDT till stenkista eller dike
Dessa lösningar är inte godtagbara. En ny anläggning behöver anläggas efter tillstånd.
Markbaserad lösning (markbädd/infiltration)
En markbaserad anläggning kan vara fortsatt godtagbar om den är uppbyggd enligt gällande krav. Vi behöver dokumentation av anläggningen samt resultat av mark- och grundvattenundersökningar.
Sluten tank
En sluten tank godtas om den är tät, har larm och inte behöver tömmas mer än 1–2 gånger per år.
Anslutning till gemensamhetsanläggning
Om avloppet är kopplat till en gemensamhetsanläggning kan föreningen skicka in ett intyg om att just din adress är ansluten.
Frågor?
Varmt välkomen att kontakta oss!